Saturday, November 15, 2014

გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის თემა
ნ.დუმბაძის „გული“
სწავლების საფეხური
6 კლასი
მოსწავლეთა პროფილი
14
მიზანი
მოსწავლეები წაიკითხავენ ტექსტს.დაეუფლებიან კითხვის სტრატეგიას(მართული კითხვა)მიიღებენ და გაიაზრებენ ინფორმაციას.გაიმდიდრებენ ლექსიკურ მარაგს
გაკვეთილის მნიშვნელობა და აქტუალობა
სამშობლოსადმი სიყვარული, სიკვდილი ინტერნაციონალური.

ესეგ მისაღწევი შედეგები
გაიღმავებენ ცოდნას ნ. დუმბაძის ბიოგრაფიის შესახებ.
კავშირი საგნებთან
ისტორია
წინარე ცოდნა
ნ. დუმბაძის ბიოგრაფია
რესურსები
სახელმძღვანელო ‘ დაფა’ ცარცი, რვეული, კალამი.
გაკვეთილის მსვლელობა
კლასის ორგანიზება 2 წუთი. კითხვისტვის მზადება. (ასოციაციური რუკა) დაფის ცენტრალურ ნაწილში იწერება სიტყვა აფხაზეთი. მასწავლებელი მოსწავლეებს ავალებს გაიხსენონ რა იციან აფხაზეტის შესახებ.მოსწავლეები ჩამოწერენ იმ ფრაზებს რის ასოციაციასაც ეს სიტყვა აღძრავს.
აქტივობა2.ტექსტისკითხვა.“მართული კითხვის“ სტრატეგია.წყვილებს ავალებს წაიკითხონ ნ.დუმბაძის მოთხრობა“ჩუმად და გზადაგზა.ტექსტის კითხვის პროცესში ფანქრით გააკეთონ აღნიშვნები.V-ით აღინიშნება ის,:რაც უკვე ვიცოდი“ - ით აღინიშება ,’’რაზეცგანსხვავებული ინფორმაცია  მქონდა’ +-ით ის’ ‘’რაზეც ახალიინფორმაცია მივიღე’’  ?- ით ის,რაცვერ გავიგე’’  მუშაობის დამთავრების შემდ წყვილები ერთმანფთს უზიარებენ საკუთარ ნააზრევს. ამის შემდეგთვითონ ბოლომდე კითხულობს. კითხვაში გაწაფული რომელიმე მოსწავლე 
აქტივობა 3 წაკიტხულის გააზრება.      კითხვა-პასუხის საშალებით მასწავლებელიადგენს თუ რა გაიგეს მოსწავლეებმა[ნაწარმოების დაწერის მიზეზი] აქტივობა4 ენობბრივ მასალაზედაკვირვება  მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეს მოძებნონ და წაიკითხონ ტეკსტში ნახსენები აფხაზური სიტყვები, განმარტავს ამ სიტყვებსდა აწვდის დამატებით  ინფორმაციას  აფხაზური და ქართველური ენნების ნატესაობის შესახებ
აქტიობა 5 შეფასება
შეფასება
შეფასების რუბრიკა

ჩემი განწყობა

       
ჩემი განწყობა რამდენიმე თვეა ერთფეროვანია, ძალიან მძიმე.

ტრენინგის შეფასება

 ტრერინი შემიძლია შევაფასო დადებითად,აქ  ვსწავლობგაკვეთილის ჩატარებისსიახლეს. კომპიუტერისგამოყენება გაკვეთილზე  პრეზენტაციის მომზადება.